Forum www.8sdhplomienie.fora.pl Strona Główna
»
Wszystko i nic (zwiazane z harcerstwem)
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Szczur
Wysłany: Pią 20:45, 07 Mar 2008
Przyrzeczenie Harcerskie
Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc Bliżnim i być posłuszny Prawu Harcerskiemu.
Dzidzi
Wysłany: Wto 18:53, 04 Mar 2008
Lilijka Harcerska
Odznaka noszona tradycyjnie na nakryciu głowy przez harcerzy i instruktorów. Po raz pierwszy pojawiła się w Polsce na Krzyżu Harcerskim. Następnie używała jej Polska Organizacja Skautowa jako odznakę podstawową .
Symbolika lilijki:
Lilijka harcerska wzorowana jest na igle magnetycznej kompasu, co oznacza, że harcerz zawsze wybiera słuszną drogę. Jest to symbol wywiadowcy wojskowego, wskazuje bowiem drogę. Pierwotnie była to strzałka, lecz z czasem zaczęto ją rysować coraz ozdobniej i nabrała kształu zbliżonego do lilii herbowej, symbolu władzy królewskiej.
W 1927 roku umieszczono na jej ramionach skrót ONC, co oznacza: Ojczyzna, Nauka, Cnota. Hasło to istniało na lilijce do 1965 roku, kiedu decyzjami nowego regulaminu zmieniono jej kształt i usunięto napisy. Zjazd w 1981 przywrócił tradycyjne oznaczenie i wygląd harcerskiej lilijki.
Szczur
Wysłany: Wto 18:14, 04 Mar 2008
Krzyż harcerski
został zaprojektowany przez ks. Witolda Lutosławskiego w 1912 roku. W jego kształt wplecionych jest szereg symboli, poprzez które zobowiązuje noszących go druhów i druhny do wytrwałej pracy nad sobą.
Kształt Krzyża Harcerskiego jest wzorowany na najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym Virtuti Militari, przyznawanym za bohaterstwo okazane na polu chwały. Ramiona krzyża oplata WIENIEC upleciony z liści DĘBOWYCH (symbolizujących męstwo, jakie harcerz powinien okazywać pracując nad sobą w zmieniając świat) oraz LAUROWYCH (symbolizujących przyszłe zwycięstwo w tej pracy).
Centralną część krzyża zajmuje OKRĄG - symbol doskonałości, a w niego wpisana jest LILIJKA - symbol czystości. Tak jak przed wiekami igły magnetyczne w żeglarskich busolach wyznaczające północ i wskazująca żeglarzom drogę sporządzane były właśnie w kształcie lilijki, tak dzisiaj wskazuje ona harcerzom niezmienny kierunek harcerskich ideałów. Umieszczenie lilijki na harcerskim krzyżu świadczy także o przynależności harcerstwa polskiego do wielkiej rodziny skautowej. Od lilijki we wszystkie strony rozchodzą się PROMIENIE, zobowiązujące wszystkich harcerzy do propagowania ideałów harcerskich w świat...
Poziome ramiona krzyża zawierają napis "CZUWAJ". Jest to pozdrowienie wszystkich polskich harcerzy, nawiązujące do tradycji rycerskich, z których wiele harcerstwo czerpie. Tym hasłem pozdrawiali się dawniej pełniący straż rycerze, by nawzajem się wesprzeć i przypomnieć o obowiązkach w chwili słabości. Również harcerze przypominają sobie w ten sposób o obowiązku nieustannego doskonalenia się, walki z własnymi słabościami oraz złem świata otaczającego.
Ponadto ramiona krzyża pokryte są wieloma maleńkimi kropkami - licznymi jak ZIARNA PIASKU, które przypominają o liczności harcerskiej (i skautowej) rodziny, oraz uświadamiające, jak wiele dobrych uczynków winien dokonać harcerz.
Szczur
Wysłany: Wto 18:09, 04 Mar 2008
Prawo Harcerskie
Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej
1. Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki.
2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
5. Harcerz postępuje po rycersku.
6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.
8. Harcerz jest zawsze pogodny.
9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
10. Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.
Wersja ta była w użyciu w Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1932-1945 (Statut z 1936 roku), w tym w Szarych Szeregach, w kolejnych dziesięcioleciach w ZHP wprowadzano kilka kolejnych wersji. W latach 80. powróciły do niej środowiska harcerskie związane z Kręgami Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. 12 września 1982 roku na Jasnej Górze odbyło się ostatnie jawne spotkanie Rady Porozumienia KIHAM, podczas którego wystosowała ona apel do harcerzy, aby w szczególny sposób chronili przywrócony tekst Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego.
Szczur
Wysłany: Wto 18:06, 04 Mar 2008
Co jakiś czas będę umieszczał tu różne przydatne dla każdego Harcerza informacje (np; Prawo Harcerskie,Historię Harcerstwa i ZHR ect.)
Forum www.8sdhplomienie.fora.pl Strona Główna
»
Wszystko i nic (zwiazane z harcerstwem)
Skocz do:
Wybierz forum
Płomienie
----------------
8 Sdh Płomienie
Ventus
----------------
Ventus
Informacje
----------------
Ogłoszenia
Drużyna
Kadra
Aktualności
----------------
Obóz, zimowisko
Warty
Jajko Harcerskie
Składnica
Puchar Druha Wicka
Portal
Off-Topic
----------------
Wszystko i nic (zwiazane z harcerstwem)
HydePark
Humor
Kosz
----------------
Kosz
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group :: Theme zoneCopper designed by
yassineb
.
Regulamin